Reklama
Reklama

Powersoft M50Q DSP+ETH – ogromne możliwości za rozsądną cenę

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_logo2Estetyczny i prosty wygląd zewnętrzny oraz nieduże wymiary i masa kryją bardzo zaawansowane DSP i całkiem sporą moc. Popularny M50Q rozszerzony o DSP i złącze Ethernet.

 

Tomek Pawłowski




 

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_insert

Powersoft M50Q zadomowił jakiś czas temu na polskim rynku pro-audio. Przez te parę lat seria DIGAM nie zdążyła się zestarzeć, a dzięki aktualizacjom oprogramowania firmware i programem zarządzającym Armonia to co powinno być up-to-date, jest. Hardware, czyli 2 moduły po dwa bloki dające cztery wejścia i cztery wyjścia na jedno urządzenie 1U pełen pakiet zabezpieczeń, zasilanie SMPS Green Audio Power, wzmacniacze klasy D, przetworniki 24bit/48kHz i to wszystko przy masie niewiele ponad 7kg brzmi jak nowinka świeżo pokazana na NAMM, a M50Q miały premierę w 2011 roku.
Do testów dostaliśmy dwie takie końcówki, więc była możliwość „przedmuchania” nimi starego, ale bardzo dobrze grającego systemu Turbosound TMS-5, monitorów Turbosound TFM-212, jak i systemu zainstalowanego w jednym z poznańskich klubów muzycznych.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_podlacz_gorki

M50Q DSP ETH zaprojektowany został jako bardzo wszechstronne urządzenie. Dzięki masie i gabarytom urządzenie idealnie nadaje się do zestawów mobilnych. Wyobraźmy sobie set dwunastu popularnych monitorów TFM-212, dla którego wzmacniacze ważą 22kg i wliczając blendę mieszczą się w casie 5U.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_podlacz_monitor

Dla zaoszczędzenia czasu i zwiększenia elastyczności przy montażach producent przewidział dla obu modułów po cztery przygotowane wcześniej presety przełączane z tyłu obudowy. Trochę szkoda, że nie widać żadnych informacji związanych z DSP na przednim panelu. Można się domyślać, iż Powersoft uznał, że w miejscach takich jak klub muzyczny, szkoła itd. jest to zbędne, a bardziej zaawansowani użytkownicy mogą podpiąć skrętkę Cat5e i mieć łatwy dostęp to wszystkich funkcji. 

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_panel_galy2

Na panelu frontowym oprócz czterech potencjometrów czułości wejść  i wyłącznika znajdziemy zestawy diód informujących o wysterowaniu kanału, przesterowaniu, a także gotowości urządzenia i załączonym zabezpieczeniu termicznym. Na tylnym panelu znajdziemy cztery wejścia XLR oraz cztery gniazda speakon. Obok znajduje się gniazdo RJ45, diody czterech presetów, oraz przełączniki adresu DSP wzmacniacza. Szkoda, że nie ma drugiego gniazda RJ jako „podaj dalej”, trzeba się wyposażyć w switch lub router z funkcją switcha.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_tyl

Technicznie
Wzmacniacz M50Q dostarcza cztery raz 750W (test EIAJ)  przy impedancji 8 Ohm, lub 1250W w impedancji 4 Ohm, przy której czuje się najlepiej. Możliwe jest wykorzystanie trybu mostkowego i otrzymanie 2500W przy minimalnej impedancji 8 Ohm z połączonych dwóch kanałów. Producent nie przewiduje stosowania impedancji 2 Ohm.
Powersoft M50Q przygotowany został do pracy z instalacjami wysokonapięciowymi i bez dodatkowych transformatorów można zasilać cztery linie 70V lub 100V. To w połączeniu z opcją zdalnego załączenia i wyłączenia urządzenia, wsparcia dla takich systemów jak AMX, czy Crestron oraz pełnymi danymi  termicznymi producenta użytecznymi przy projektowaniu amplifikatorni czyni z M50Q bardzo ciekawą propozycje dla instalatorów.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_cale

Bezpieczeństwo
Końcówka została wyposażona w pełen pakiet współczesnych zabezpieczeń. Począwszy od zabezpieczenia termicznego, które odłącza wyjścia po przekroczeniu dopuszczalnej wartości, przez clip limiter, filtr wartości stałej na wyjściu, filtr VHF do zabezpieczenia przeciw zwarciu, bądź zbyt niskiej impedancji.

DSP

Procesorem DSP każdego wzmacniacza Powersoft zarządzamy z poziomy rozbudowanego ale przejrzystego i stosunkowo prostego w obsłudze, dostępnego w języku polskim, oprogramowania Armonia. Oprogramowanie bez problemu łączy się wzmacniaczami, a menu jest intuicyjne. Jedynie przy blokowaniu presetów i grupowaniu urządzeń podpierałem się tutorialami na stronie. Filmy instruktażowe dostępne na witrynie producenta prowadzą za rękę przez wszystkie opcje konfiguracyjne. Na przykładzie serii K, co prawda, ale nie ma to większego znaczenia.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_armonia_workspace

Cały system projektuje się wizualnie w formie ikon na pulpicie. Możemy sobie poukładać głośniki, wirtualnie powkręcać wzmacniacze do racków… ale nie musimy. Wszystko co potrzebujemy jest dostępne po automatyczny wykryciu i dodaniu obecnych w sieci wzmacniaczy i dwukrotnym kliknięciu na nie myszką. Przydatnym „klockiem” jest grupa i pomimo, że dla M50Q przewidziana jest jedynie podstawowa, możemy za jej pomocą regulować wzmocnienie, czy wyciszać jednocześnie zgrupowane moduł (tzn. dwa kanały/połowę) wzmacniacza. Wszystko co potrzebujemy jest dostępne po automatyczny wykryciu i dodaniu obecnych w sieci wzmacniaczy i dwukrotnym kliknięciu na nie myszką. Dostęp mamy do mierników, tak napięciowych jak i natężeniowych na wyjściach, 5-punktowego korektora parametrycznego, polaryzacji, opóźnienia  i wzmocnienia przed zwrotnicą.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_armonia_eq

Za zwrotnicą do maksymalnie 12-punktowego korektora parametrycznego + filtrów górno i dolno przepustowych Bessela, Butterwortha i Linkwitza-Rileya z nachyleniem od 6 lub 12 do 48 dB/oktawę, zmiany polaryzacji opóźnienia i wzmocnienia dla każdego z kanałów wyjściowych. Ilość dostępnych filtrów parametrycznych zależy od wyboru filtrów HPF/LPF. Bardzo mi się spodobał symulowany podgląd odpowiedzi fazowej sygnału w zależności od korekcji wykreślany linią ciągłą na podglądanym właśnie kanale oraz przerywaną na pozostałych. Szkoda, że zmiany polaryzacji i opóźnienia nie wpływają na ten wykres, a tylko korekcje i filtry.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_armonia_schemat

Do kompletu znajdziemy oczywiście aktualne 4 presety w pamięci urządzenia oraz menedżer presetów pozwalający na import i eksport presetów między komputerem a pamięcią urządzenia. 

Masę bardzo istotnych informacji odnajdziemy znajdziemy rozwijając belkę z opisaną jako Podgląd i z tzw. Listy Systemowej. Temperatura modułów, aktualne obciążenie, poziom natężenia na wyjściach, czy aktywne zabezpieczenia są zebrane  w jednym czytelnym oknie.
Słowa uznania należą się za bardzo prosty w użyciu i naprawdę nieźle działający podwójny limiter. Powersoft M30Q z DSP oprócz sprzętowego wyposażony jest również w limiter RMS i Peak ustawiany przez oprogramowanie Armonia.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_armonia_limiter

Szczególnie ciekawą funkcją jest aktywna kontrola tłumienia przewidziana dla głośników niskotonowych i subbasowych. Wystarczy podać przekrój przewodu i jego długość, a DSP samo dba o kompensację. Choć w zasadzie… prądu zabraknie tak samo w kondensatorach, ale można sprawić, żeby przy 30m przewodu zachować brzmienie przy przewodzie 5m. Innymi słowy, Powersoft kompensuje barwę, a nie moc. Bawiąc się suwakiem w zakresie od -2 Ohm do +2 Ohm zauważyłem że w jedną stronę dostajemy więcej „punchu” i ciśnienia, w drugą bardziej miękki „hiphopowy” bas. Bardzo ciekawe narzędzie.

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_armonia_tlumienie

maxSPL_ECONOPodsumowanie
Na wzmacniaczach Powersoft M50Q DSP+ETH absolutnie się nie zawiedliśmy. To profesjonalne urządzenia, którym daleko od efektu zmiany barwy wraz ze zwiększeniem głośności. THD jest na naprawdę niskim poziomie nawet przy pełnej mocy. Prądu nie brakuje również dla subbasów. Czterem 18sound’om na których testowaliśmy wzmacniacze więcej dołożyć do pieca już się bałem…  Limitery, o ile dobrze ustawione działają znakomicie i tak szczytowy, jak i RMS zależny od częstotliwości dobrze sobie radzą. Właściwie ciężko jest napisać cokolwiek złego o tych końcówkach, choć bardzo się staram coś znaleźć. Tradycyjnie jak to w takich testach bywa, nie sposób ocenić długoterminowej awaryjności, ale przez czas trwania testów żadnych niespodzianek nie mieliśmy.
Cena nie jest wygórowana, a biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym procesorem oraz dwoma klasycznie rozumianymi wzmacniaczami w jednej obudowie 1U, cena robi się jakby mniejsza. Kręgosłup również jest bardzo zadowolony.

 

Więcej na stronie producenta Powersoft

Dziękujemy firmie Sound & Lights Service za udostępnienie sprzętu i magazynu.

 

Do testów dostarczył: SoundTrade

 

 Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_panel_galy

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_tyl_zlacza

Powersoft_M50Q_HDSP_ETH_tyl_zlacza2

 

Tagi:

końcówka mocy, powersoft, DSP, Procesor głośnikowy, wzmacniacz instalacyjny, końcówka mocy do klubu, lekki wzmacniacz, Class D, klasa D, SMPS, zwrotnica, crossover, wzmacniacz

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reklama
Reklama
               
Reklama
Reklama