Reklama
Reklama

Palmer Daccapo Reamping Box – DI-box do reampingu nagrań gitar i wzmacniaczy gitarowych

Palmer_Daccapo_insertPośród technik studyjnych przy nagrywaniu gitar, które w ostatnich latach przybierają na znaczeniu, coraz większe znaczenie ma technika reampingu. Gitary są nagrywane przez wzmacniacze / mikrofony (lub wirtualne wzmacniacze komputerowe), ale równolegle jest zapisywany ślad „czystego” sygnału z gitary. Sposoby „rozszycia” sygnału na tor gitarowy z efektami stompbox i wzmacniaczami oraz na wejście liniowe interfejsu audio były poruszone w teście L.R.Baggs Para Acoustic DI. Tym razem skupimy się na wyprowadzeniu sygnału z interfejsu audio do wzmacniacza gitarowego.

Radek Barczak, Jacek Szulc

Palmer Daccapo Reamping Box

Nie da się bezpośrednio podłączyć z wyjścia audio interfejsu do wzmacniacza gitarowego – do wejścia gitarowego (złącza Guitar IN). Znaczy – da się, ale sygnał taki będzie po pierwsze obarczony brumem (brak separacji od toru zasilania – sławetny brum 50 Hz. No i może do tego jeszcze dojść trudność z dopasowaniem poziomu. Dlatego ktoś wymyślił ideę urządzenia takiego, jak bohater niniejszego testu – reampbox lub reamping box.

***

Jacek Szulc

Palmer to marka mająca w ofercie szereg świetnych narzędzi niezbędnych gitarzystom i przydatnych w studiach nagrywających gitary. Pogłoska głosi, że obok typowo scenicznego nurtu oferty (m.in. zawodowe splittery mikrofonowe i liniowe) sprzęt gitarowy pojawił się w ofercie z zamiłowania właściciela firmy, zapalonego gitarzysty. Na pierwszy rzut do testów otrzymaliśmy Palmer Daccapo Reamping Box.

Palmer Daccapo Reamping Box

Jest urządzeniem bardzo przydatnym w studiu, za jego pomocą możemy wysyłać nagrany czysty sygnał gitary do wzmacniacza, gdzie jest ponownie rejestrowany przez mikrofon i zapisywany w programie DAW. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość testowania brzmienia wzmacniaczy w celu optymalnego dopasowania brzmienia do sesji nagraniowej, ale także sprawdzenia różnych mikrofonów i dobór optymalnego zestawu dla konkretnych potrzeb sesyjnych. Sercem układu reampboxa jest transformator, który zajmuje się wszystkimi kwestiami związanymi z dopasowaniem impedancji. Źle dobrana impedancja skutkuje przy zbyt dużej impedancji wzbudzaniem się, a przy zbyt małej pojawieniem się szumów. Dodatkowo transformator zapewnia całkowitą separację galwaniczną, eliminuje pętle masy i przedostawanie się “śmieci”, które docierają po masie z układów cyfrowych. Ponadto sygnał wyjściowy możemy dopasować w Palmer Daccapo Reamping Box do żądanego poziomu.

Palmer Daccapo Reamping Box 

Konstrukcja
Urządzenie jest wykonane bardzo staranie. Obudowa jest metalowa, gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Gniazda, włączniki i potencjometr nie wystają poza obrys obudowy, dzięki czemu nie musimy się martwić o uszkodzenia wrzucając Reamping do skrzynki z kablami 🙂

Palmer Daccapo Reamping Box 

Po jednej stronie obudowy znajdują się wejście liniowe (symetryczne XLR), przełącznik poziomu wejściowego -10 dBV/+4 dBu, przycisk odłączający masę, a po drugiej stronie wyjście do wzmacniacza (jack 1/4” TS) i potencjometr regulujący poziom wyjścia.

Palmer Daccapo Reamping Box

Pasmo
Chciałem przetestować Daccapo Reamping Box jak sobie radzi z sygnałem prostokątnym, który posiada wiele harmonicznych, czyli szerokie pasmo. Do testu użyłem generatora sygnałów i oscyloskopu. Sprawdziłem częstotliwości 1 kHz i 4 kHz. Układ radzi sobie z gitarowymi częstotliwościami znakomicie. Na rysunkach są widoczne lekko załamane krawędzie sygnału prostokątnego, ale są to harmoniczne wyższych rzędów, o które nie ma się co martwić. Zresztą test odsłuchowy potwierdził, że Palmer Daccapo Reamping Box nie degraduje sygnału.

 

Image
Sygnał testowy 1 kHz

 

 

Image
Sygnał testowy 4 kHz

 

Z ciekawości sprawdziłem, jak pomarańczowa kosteczka radzi sobie z sygnałem o częstotliwości 20 kHz – wiadomo, że to jest całkowicie poza częstotliwościami gitarowymi. Ale może ktoś będzie chciał użyć testowaną kostkę do „reampingu” wokalu albo odgłosów nietoperzy? 🙂 Otóż z prostokątnym sygnałem testowym 20 kHz, na wyjściu z Reampingu sygnał bardziej przypomina trójkąt niż prostokąt. Czyli reasumując – do gitar tak, do np. wokali – niekoniecznie.

Wnioski
Cieszę się, że mogłem testować tak przydatne w codziennej pacy urządzenie. Przy testach nie zauważyłem żadnych minusów, producent zapiął wszystko na ostatni guzik. Śmiało mogę je polecać wszystkim.

Jacek Szulc

 

***

Image

Radek Barczak

Tak się złożyło, że wymyśliłem sobie dziwaczny multitest gitarowy. Postanowiłem sprawdzić, na ile wirtualne emulacje wzmacniaczy gitarowych z komputerowych programów są bliskie z rzeczywistym układem wzmacniacz + mikrofon. Za pomocą L.R.Baggs Para Acoustic DI nagraliśmy z Wojtkiem Hoffmannem nieco zagrywek, które następnie „wypuściliśmy” z komputera przez Palmer Daccapo Reamping Box do wzmacniacza Marshall JCM800. Akcję nagrywania wzmacniacza zorganizowaliśmy w MM Studio Przemka Ślużyńskiego. Wzmacniacz JCM800 był na miejscu, w studiu (własność Krzysztofa Rybarczyka, współwłaściciela MM Studio, swego czasu gitarzysty zespołu Wielka Łódź). Do paczki Marshall 1960 użyczonej przez dystrybutora – firmę Lauda Audio, podstawiliśmy dwa mikrofony Shure SM57 – jeden na wprost, drugi na ukos. Większość wirtualnych wzmacniaczy komputerowych ma emulację Marshalla JCM800 i mikrofonu Shure SM57 – w tym (właściwie większość :-)) dwa wirtualne ustawienia mikrofonu (On Axis – czyli na wprost głośnika i Off Axis – na ukos). Mikrofony podłączyliśmy do przedwzmacniacza TLAudio 5001 Ivory2, a sygnał nagraliśmy w systemie ProTools HD. Efekty można przesłuchać w multiteście na portalu www.E-GITARA.net.pl 🙂

Image

Porównując sygnał nagrany „chałupniczą” metodą z wyjścia stompboxa BOSSa i z zastosowaniem reampboxa firmy Palmer Daccapo Reamping Box wychodzi na to, że po pierwsze sygnał wypuszczany przez pomarańczowe pudełeczko nie jest osłabiany – w przypadku BOSSa strata była nieco ponad 2 dB. No i Daccapo Reamping Box nie tnie dynamiki, a niestety każdy stomp box bez układu true bypass podcina dynamikę. No trzeba używać zasilania na baterię w takim efekcie, żeby nie było brumu.

Nie ma wiele tego typu urządzeń na rynku, co Palmer Daccapo Reamping Box. Wyboru wielkiego nie ma. A chcąc profesjonalnie zacząć zabawę w reamping wzmacniaczy gitarowych takie urządzenie jest niezbędne dla uzyskania profesjonalnych efektów. Polecamy! A w ofercie firmy Palmer jest jeszcze kilka gitarowych zabawek, które nas kuszą…

Producent: Palmer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
               
Reklama
Reklama