HiQnet Performance Manager – Nowe oprogramowanie firmy HarmanPro19.01.2012
Tomek Pawłowski W zeszłym roku na targach branżowych, m. in. ProLight+Sound, Harman Pro, czyli konsorcjum zrzeszające takie marki jak dbx, JBL, Soundcraft, BSS i inne, przedstawiło nową aplikację nazwaną Performance Manager. Nowy produkt był przez dość długi okres w fazie beta testów, a ostatnio jako wersja Public Beta może zagościć na dyskach naszych komputerów. Performance Manager łączy najbardziej potrzebne w pracy „live” funkcje trzech aplikacji znane nam już wcześniej W programie możemy zarządzać następującymi urządzeniami: Mamy także możliwość skonfigurowania własnych zestawów głośnikowych na podstawie samodzielnie napisanych presetów. Niestety program wczyta tylko presety z wzmacniaczy I-tech i I-tech HD, oraz nie będzie współpracował w ten sposób z systemami wyrównanymi liniowo innych marek. Możemy natomiast do projektu zaimportować inne zestawy głośnikowe, np pracujące jako front-fill. Po uruchomieniu programu mamy dostępne dwie zakładki Mode i Tools. Tę drugą w zbliżonym kształcie znamy z programu System Architect. Służy do konfiguracji protokołu HiQnet w naszej sieci. Wzbogacona została o moduły tworzenia własnego wirtualnego racka z wzmacniaczami oraz własnego zestawu głośnikowego o czym pisałem powyżej. Program jest bardzo mocno zautomatyzowany. W przypadku, gdy używamy V-racków, samodzielnie dobiera ilość wzmacniaczy do obciążeń i trybów pracy zestawów. Samodzielnie wgrywa skonfigurowane presety w wersji V5 do wzmacniaczy po kliknięciu Go Online. Wreszcie samodzielnie grupuje zestawy stronami (L, C, R), i typami (nagłośnienie główne/strefy). Dzięki temu skonfigurowanie typowego nagłośnienie pleneru nie powinno zająć więcej jak pół godziny. Cała architerktura Performance Manager’a jest niesamowicie przyjazna użytkownikowi, ale kilka opcji szczególnie przypadło do gustu. Tune System natomiast służy do korygowania barwy, ustawiania opóźnień i polaryzacji subbasów oraz wzmocnień dla sekcji (np. driverów wysokotonowych, głośników średniotonowych, etc.). Po skończonych czynnościach związanych z ustawianiem całego systemu przechodzimy w tryb Run Show, gdzie dostępny mamy pełen zestaw mierników poziomów i „funkcji życiowych” naszych głośników i wzmacniaczy. Programiści dodali w tym trybie również kontrolę ustawień limiterów, opóźnień i korekcji parametrycznej grup głośników, tak aby nie było konieczne opuszczanie tego trybu w razie potrzeby dokonania drobnych poprawek.
Po co to wszystko? Po co następny program, którego będzie trzeba się nauczyć? Aby po raz kolejny Harman Pro mógł ułatwić nam życie. Tym razem przyspieszając serię czynności potrzebnych do uruchomienia systemu nagłośnieniowego i skracając czas potrzebny na wykonanie tych czynności. Wiadomo, czas to pieniądz.. a w przypadku ekip technicznych więcej wolnego czasu to więcej snu, spokojniej wypita kawa etc. Dodatkowo Performance Manager jest stworzony z myślą o tabletach, choć z drugiej strony dość wymagający dla podzespołów komputera (optymalnie dwa 64 bitowe rdzenie i 4 GB pamięci operacyjnej). Tak czy inaczej najlepszą metodą jest obsługujący system komputer przy scenie połączony skrętką, a tablet po WiFi tylko ze zdalnym pulpitem. W tym wypadku może być to oczywiście popularne urządzenie z owocowym logo.
Performance Manager ma szansę stać się najczęściej używaną aplikacją HiQnet, a nagrodę za innowacje na targach PLASA 2011 osobiście uważam za w pełni zasłużoną.
Aplikację można pobrać ze strony producenta HiQnet by Harman Pro. Dystrybutor: ESS Audio
TAGI: oprogramowanie dla systemów nagłasniających, JBL, Harman Pro, HiQnet, Performance Manager, VerTec, dbx, DriveRack 4800, DriveRack 4820, Macro tech, I-Tech, line array, lajn array, system wyrównany liniowo, zarządzanie nagłośnieniem
|
LogowanieTOP AKTUALNOŚCI
|