MiPro ACT-828 i ACT-80T - podwójny cyfrowy system bezprzewodowy z nadajnikami body-pack

MiPro_ACT828_ACT80T_insertKoreańska firma MiPro od lat należy do liderów technologii bezprzewodowej transmisji dźwięku. Na "salony" wprowadził tego producenta Beyerdynamic zlecając MiPro wyprodukowanie dla siebie systemów bezprzewodowych Opus. Znakomitych zresztą. Od tego czasu MiPro zyskało uznanie. Ale czy koreański producent ma na tyle silne zaplecze, by stworzyć skuteczne cyfrowe systemy transmisji bezprzewodowej? Przekonaliśmy się o tym testując przez 8 (!) miesięcy cyfrowy system MiPro ACT-828.

Jan Marek, Radek Barczak, Jarek Mierzejewski, Krzysztof Kisiu WojciechowskiMiPro_ACT828_ACT80T_caly_rzut_lewa


Nie ma ucieczki przed cyfrową technologią. Wdziera się wszędzie. Również do systemów transmisji bezprzewodowej. I choć zastosowanie technologii cyfrowych wiąże się z pewnymi kompromisami (podobnie, jak analogowej technologii przesyłu :-P), przyszłość jest właśnie przed cyfrowymi rozwiązaniami.


Najbardziej spektakularnym parametrem wytykanym przez zwolenników analogowych systemów bezprzewodowych jest opóźnienie, nazywane latencją. Brzmi jak nowa świecka tradycja :-) Ale latencja jest immanentnym składnikiem wszelkich cyfrowych urządzeń. Wynika z konieczności przetworzenia sygnału z postaci analogowej na cyfrową przez przetworniki, obróbkę sygnału przez DSP, kodowanie i na koniec przetworzenie - po stronie odbiornika - z cyfry na analog. Aktualnie systemy bezprzewodowej transmisji dźwięku o najmniejszej latencji schodzą do wartości ciut poniżej 2 ms. W przypadku MiPro, pierwsza generacja cyfrowych systemów ACT8 miała opóźnienie wprowadzane przez przetwarzanie A/C/A na poziomie 2.9 ms. Aktualna generacja ACT818 i ACT828 działa nieco szybciej wprowadzając latencję 2.7 ms. Czy to dużo, czy mało? To takie opóźnienie, jakie pojawia się gdy rozmawiamy z kimś z odległości jednego metra… Dźwięk mówiącego dociera do nas po około 3 ms. Czyli w sytuacjach nagłośnieniowych ta latencja jest całkowicie pomijalna.

MiPro_ACT80T_caly_zoom


Pod jednym względem cyfrowe systemy transmisji bezprzewodowej biją na łeb i szyję systemy analogowe - dynamiką sygnału. W przypadku najlepszych analogowych systemów dynamika sięga 100 dB, może 104 dB… Przetwarzanie oferowane przez MiPro ACT828 o rozdzielczości 24-bitowej i częstotliwości próbkowania 44.1 kHz sprawia, że ten system pozwala korzystać z dynamiki 115 dB! To nie wszystko, są i inne przewagi “cyfry” - pasmo przetwarzania w MiPro ACT828 mieści się w zakresie 20 Hz - 20 kHz przy spadku w dole -2 dB… To zakres ABSOLUTNIE niedostępny systemom analogowym. A “cyfra” daje radę :-) Więc jak chcemy na przykład używać system bezprzewodowy do gitary basowej, to tylko cyfrowy. Dynamika sygnału w MiPro ACT-828 sięga 114 dB, a odstęp sygnał-szum >115 dB(A). To parametry nieosiągalne dla analogowych systemów systemów transmisji bezprzewodowej. Do tego zniekształcenia harmoniczne są na bardzo niskim poziomie, mniejsze niż 0.03% THD @1 kHz! Dźwięk jest próbkowany z 24-bitową dokładnością i częstotliwością próbkowania 44.1 kHz.


No dobrze. Widać, że pod względem parametrów jakościowych transmitowanego dźwięku, cyfrowe systemy oferują lepsze parametry. Ale skoro przyzwyczailiśmy się do analogowych systemów transmisji bezprzewodowej, do ich charakterystycznie skompresowanego brzmienia, to po co zmieniać na cyfrowe? Odpowiedź jest prosta. W radiowym "powietrzu" robi się coraz gęściej. Sieci komórkowe z LTE i telewizja cyfrowa to najwięksi gracze. Takie "byty" jak producenci systemów bezprzewodowych i firmy nagłośnieniowe mają zbyt słabe "lobby" finansowe - my będziemy schodzić do podziemia :-P Zakresy częstotliwości dostępne dla nas będą coraz węższe. Już w tym roku wejdzie LTE na 800 MHz... Tym samym systemy pracujące w okolicy 800 MHz i więcej  przestaną być użyteczne. Nam zapewne zostaną tylko częstotliwości z zakresu poniżej 694 MHz.


Analogowe systemy transmisji bezprzewodowej dla sprawnego funkcjonowania na jeden kanał potrzebują o wiele szerszy zakres częstotliwości. W praktyce często nie jesteśmy w stanie odpalić nawet 10 kanałów bezprzewodowych w jednym banku o szerokości 40-50 MHz - w zależności od zakresu i jakości system/stabilności transmisji. A szerokości dostępnych zakresów częstotliwości się kurczą...  Idealnym rozwiązaniem problemu jest w takiej sytuacji cyfrowa transmisja bezprzewodowa. Dlaczego? Bo kanały mogą mieć niższą separację pasma. W znacznie mniejszym zakresie pasma można zmieścić całą grupę częstotliwości. W razie konieczności :-) Rekordziści potrafią upchać w paśmie 8 MHz aż 22 pracujące systemy… A jak to jest w przypadku MiPro?

MiPro_ACT828_LCD


System MiPro ACT828 pracuje w paśmie o szerokości 64 MHz. Wprawdzie to nie rekordowy zakres, ale w swojej klasie cenowej dość szeroki. Wystarczająco szeroki, żeby można było postawić 28 (i w optymalnych warunkach więcej) systemów pracujących równolegle. Świadczy o dużym dopracowaniu konstrukcji nadajników i odbiorników. Pozwala w krytycznych sytuacjach znacznego nagromadzenia systemów bezprzewodowych dobrać skutecznie działające częstotliwości. Istotną informacją jest fakt wyposażenia odbiorników w bardzo skuteczny system wyszukiwania wolnych/optymalnych częstotliwości nośnych.


Do pełni szczęścia brakuje możliwości sprawdzenia “środowiska” radiowego  w miejscu pracy nadajnika - w przypadku tego systemu duży skuteczny zasięg sięgający nawet 100 metrów i więcej - pozwala wykorzystywać nadajniki w znacznym oddaleniu od odbiornika, choćby na plenerach, zawodach sportowych, podczas transmisji z różnego rodzaju wydarzeń. To nie do przecenienia. Może w następnej wersji MiPro zaproponuje bezprzewodową komunikację zwrotną i przesył dodatkowych informacji z nadajnika do odbiornika. Istotną informacją jest natomiast możliwość skorzystania z oprogramowania RSC2 zarządzającego częstotliwościami pracy do 64 systemów bezprzewodowych MiPro. Wprawdzie tylko na systemy Windows, ale zawsze coś :-)

MiPro_ACT828_tyl


W MiPro ACT-828 producent dopracował w stosunku do pierwszej wersji cyfrowych odbiorników ACT-82a funkcjonowanie systemu dywersyfikującego odbiór danych przez dwie anteny. Zastosowanie niewielkiego bufora sprawia, że w sygnale nie pojawiają się jakiekolwiek dropy i inne zniekształcenia.Podczas testów podczas sportowej imprezy plenerowej nad jeziorem, udało się osiągnąć efektywny zasięg nieco ponad 200 metrów! Nie chcieliśmy wierzyć, ale tak było :-) Na wbudowanych antenach… Znakomity wynik, wręcz nieprawdopodobny!  Efektywność systemu transmisji dźwięku robi naprawdę ogromne wrażenie. Stabilność transmisji wynika także z zastosowania nowej technologii modulacji cyfrowej bazującej na nowym układzie PPL sterowanym niezwykle stabilnym zegarem. Ten system to bardzo profesjonalne narzędzie… Kanały można przełączać co 25 kHz.


Bezpieczeństwo transmisji dźwięku zapewnia 256-kodowanie kodowanie realizowane przez nowy układ DSP - w praktyce nie do złamania :-)

MiPro_Mic_2


Do testów dostaliśmy podwójny odbiornik ACT828 z dwoma nadajnikami body-pack ACT-80T wraz z wyborem 4 różnych modeli mikrofonów nagłownych.


Odbiornik w metalowej obudowie rack 19” o wysokości 1U jest wyposażony w dwa czytelne kolorowe wyświetlacze fluoroscencyjne VFD o dużym kontraście, gwarantujące dobrą widoczność parametrów i wygodną obsługę nawet w dużym nasłonecznieniu. Obsługa menu jest prosta i oczywista. Na wyświetlaczu widzimy poziom sygnału radiowego, poziom sygnału audio, poziom naładowania baterii/akumulatorków w nadajniku, ustawiony poziom bramki Squelch, grupę i numer kanału oraz częstotliwość nośną, tryb aktywności systemu automatycznego doboru częstotliwości ACT i wizualna prezentacja tego która antena odbiera w danym momencie sygnał. Ponadto numer ID w systemie zdalnego sterowania systemami z poziomu komputera i oprogramowania RCS2 i ustawienie EQ dla wybranego mikrofonu.

MiPro_ACT828_ACT80T_caly1


Panel tylny ma dwie indentyczne sekcje wyjściowe. W każdej mamy wyjście symetryczne XLR - z przełączanym poziomem wyjściowym MIC i Line - warto przy tym wspomnieć, że wbudowany układ przedwzmacniacza mikrofonowego jest naprawdę wart uwagi, zwłaszcza jeśli dysponujemy budżetowym mikserem… Jest również niesymetryczne wyjście jack 1/4" oraz cyfrowe (!) wyjście S/PDIF w formacie AES3 (czyli AES/EBU - w tym przypadku w wersji niesymetrycznej). To bardzo rzadkie rozwiązanie, ale… w praktyce niestety raczej z niego nie skorzystamy, gdyż zwykle w konsoletach cyfrowych pracujemy z częstotliwością próbkowania 48 kHz… A MiPro ACT-828 pracuje z częstotliwością próbkowania 44.1 kHz :-P Do poprawki.

MiPro_ACT828_tyl_digital


Za to kolejna cecha odbiornika zasługuje na DUŻE uznanie i podkreślenie. Sprawia bowiem, że IDEALNIE system MiPro ACT-828 sprawdzi się na prestiżowych konferencjach. Dlaczego? Pomijając kwestie jakości i stabilności transmisji - odbiornik ACT-828 został wyposażony w redundantne zasilanie (!!!!). Oprócz zasilenia z prądu zmiennego 100 - 240 V zwykłą “świnką” euro, jest możliwość równoległego zasilenia napięciem 12-15V :-) Co więcej, to daje możliwość zainstalowania odbiorników w szczerym polu! Zasilając do choćby zwykłym akumulatorem… W przypadku choćby wielkopowierzchniowych instalacji, MiPro ACT-828 okazuje się być jednym z najlepiej przygotowanych systemów bezprzewodowych. Pomijam, że cyfrowych, gwarantujących wysoką jakość dźwięku i do tego w bardzo przystępnej cenie… Wielki szacun.

MiPro_ACT80T_caly_zoom2


Nadajniki ACT-80T to równie profesjonalnie przygotowane urządzenia, co odbiornik ACT-828. Synchronizację częstotliwości nośnych przeprowadza się za pomocą podczerwieni. Nadajniki mają przełączaną moc 10 mW / 50 mW. Dużą zaletą gwarantującą trwałość niewielkich i niezwykle lekkich nadajników jest wykonanie obudowy z metalu. Nadajniki mają regulowane skokowo co 6 dB wzmocnienie dla mikrofonów - sześć wartości od -12 dB do +18 dB.  Przy czym poziom 0 dB jest dobrany optymalnie pod kapsuły nagłowne MiPro. Można oczywiście podłączyć mikrofony innych firm, bardziej “riderowych”... Ale ci którzy raz wypróbują nagłowne mikrofony MiPro jak MU210, MU-53HN, przekonają się, że jakość wykonania - czyli trwałość - idzie w parze z wygodą i świetnym brzmieniem. Zwłaszcza, gdy skorzystamy z zapisanych w odbiorniku nastaw EQ optyamlizujących pasmo do konkretnych modeli mikrofonów MiPro.

MiPro_ACT80T_LCD_AF-Limit


Nadajniki mają załączany filtr dolnozaporowy, co zwiększa dynamikę użytecznego sygnału z mikrofonów. Nie jest to bardzo stromy filtr - @100 Hz 6dB/okt., ale pomaga. Mamy również wbudowany limiter i zmianę polaryzacji (!). Przydatną opcją jest możliwość zdalnego mutowania odbiorników za pomocą dedykowanego złącza wejściowego. To sprawdzi się doskonale we wszelkich instalacjach teatralnych czy w salach koncertowych na przykład.


Świetnym rozwiązaniem jest wyposażenie odbiornika w nastawy 10 typów korekcji zoptymalizowanych do poszczególnych modeli mikrofonów oraz 10 nastaw filtrów antysprzężeniowych. Faktycznie działa to skutecznie, choć… przydało by się opisanie presetów nazwami modeli mikrofonów :-P Producent nie udostępnia niestety listy modeli i konkretnych programów EQ nawet w instrukcji obsługi… W sytuacji nagłej i krytycznej, na “czuja” szukanie, które EQ jest najlepsze nie jest miłym rozwiązaniem… Do poprawki :-P

MiPro_ACT80T_TYL


Przekonaliśmy się przez 8 miesięcy testów systemu MiPro ACT-828 i nadajników ACT-80T do przewagi systemów cyfrowych nad analogowymi. Używaliśmy tego systemu w najbardziej niekorzystnych miejscach dla pracy systemów bezprzewodowych - na przykład na kilku dużych imprezach targowych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, na targach agralnych, na konferencjach w dużych centrach konferencyjnych, na plenerach podczas obsługi występów kabaretowych. Rewelacyjnie sprawdził się system automatycznego wyszukiwania wolnych częstotliwości. Do absolutnej pełni szczęścia brakowało by jedynie systemu skanowania również z punktu pracy systemu nadajnika, bo pracując na ACT828 i ACT80T spokojnie można pracować na odległość 100 i więcej metrów, a w takiej sytuacji środowisko pracy odbiornika skanujacego i dobierającego częstotliwości może być zupełnie różne, niż nadajnika. No ale ACT828 przy całej swojej nowoczesności i stabilności rozwiązań technologicznych jest systemem jednak budżetowym, porównując do najwyższych modeli cyfrowych bezprzewodów amerykańskich i europejskich marek kosztujących wielokrotnie więcej, niż testowany podwójny odbiornik.

MiPro_ACT828_ch2


Używaliśmy tego systemu bezprzewodowego na różnorodnych konferencjach, szkoleniach. Dużą zaletą użytkową jest długi czas pracy nadajników - używając dwóch markowych baterii alkalicznych mamy spokój nawet przez 12 godzin. W przypadku akumulatorków jest to około 9-11 godzin pracy. Poziom zasilania nadajnika jest przy tym widoczny nie tylko na wyświetlaczu nadajnika, ale również na kolorowym wyświetlaczu odbiornika.


Synchronizacja nadajnika z odbiornikiem to formalność, odbywa się automatycznie przez podczerwień. I działa bardzo sprawnie.

MiPro_ACT828_tyl_out_zoom


Dużą zaletą udostępnionego systemu jest dobra jakość dostarczonych mikrofonów nagłownych. Mają duży zapas dynamiki. Są trwałe. Wszystkie bez problemu “przeżyły” okres testowy. W tym czasie dwa firmowe riderowe mikrofony pojechały na serwis… Wszyscy wiemy, jakie B-) Inna sprawa, że jak już taki mikrofon nagłowny MiPro się uszkodzi, to… nie jest problemem kupić drugi na backup B-) przy tak korzystnych cenach tych mikrofonów. W praktyce koszt jednego mikrofonu MiPro przykładowo MU210 stanowi 1/8 (i mniej) ceny mikrofonu pewnej riderowej marki.

MiPro_mic_Zuzia


Również pod względem wygody użytkowania o nagłownych mikrofonach MiPro możemy się wypowiedzieć jedynie w samych superlatywach. Do każdego mikrofonu są dołożone po trzy różnej wielkości pałąki, każdy z regulacją długości wysunięcia mikrofonu. Dzięki temu można dostosować mikrofon do praktycznie każdej głowy i “paszczy” :-)  Jedyne, co wymaga dopracowania, to kwestia wkręcania mikrofonu do body-packa - nigdy nie wiadomo, czy już się wykręcił, czy jeszcze nie :-P Ale to czepialstwo… B-)

MiPro_Mic_1


Wiadomo, że w świecie dużych firm rentalowych rządzi rider. Póki co w Polsce i Europie MiPro na tych listach gości rzadko… Ciekawe, że Beyerdynamic ze swoimi systemami bezprzewodowymi - produkowanymi przez MiPro - znajduje się w riderach :-P Ot, taki paradoks. O ile rozumiemy kwestię organiczenia riderowego dla mikrofonów do ręki, z uwagi na charakterystyki i modele główek mikrofonowych - do MiPro Shure SM58 czy Sennheisera e835 nie podłączymy - to mikrofony nagłowne i lavaliery bez problemu podłączymy do body-packów MiPro :-) Trzeba tylko pamiętać, by zaopatrzyć się w odpowiednie redukcja - gniazdo w body-packach to 4-pinowy Mini-XLR. A takie cechy, jak redundancja zasilania, stabilność pracy, zasięg i jakość transmisji MiPro ACT-828 uprawomacnia nas absolutnie do profesjonalnych i topowych - riderowych - zastosowań tego systemu! Pomijamy kwestię, że za 2-kanałowy system zapłacimy mniej, niż za wysokiej klasy 1-kanałowy “riderowy” system cyfrowy…

MiPro_ACT828_ACT80T_caly_rzut_lewa


maxSPL_GOLDNaszym zdaniem MiPro ACT-828 trafi wcześniej czy później do riderów. Bo jest tego wart. W każdej firmie są potrzebne stabilne i skuteczne systemy bezprzewodowe. Warto się tym systemem zainteresować. Wszędzie tam, gdzie mają pracować body-packi - w stacjach TV, na konferencjach, szkoleniach, prezentacjach, plenerach, relacjach z zawodów sportowych, w przedstawieniach teatralnych, muzycznych - ACT-828 w komplecie z nadajnikami ACT-80 sprawdzą się doskonale. Gorąco zachęcamy do testów MiPro ACT-828 - to absolutnie profesjonalny system. Do tego w znakomitej cenie. Nic dodać, nic ująć.

maxSPL_ECONO

 

Możliwości

poziom_15

Brzmienie

poziom_15

Jakość wykonania

poziom_20

Opłacalność

poziom_20

Ocena ogólna

poziom_15
Do testów dostarczył: Music Info


MiPro_ACT80T_BATT


MiPro_ACT80T_bok


MiPro_ACT80T_caly_zoom


MiPro_ACT80T_gniazdo


MiPro_ACT80T_LCD_GAIN


MiPro_ACT80T_LCD_LowCut


MiPro_ACT80T_LCD_RF-HI


MiPro_ACT80T_LCD_Unlock


MiPro_ACT80T_Mute


MiPro_ACT80T_open_bok


MiPro_ACT828_ch2


MiPro_ACT828_lewa_ch1


MiPro_ACT828_tyl_outs


MiPro_ACT828_tyl_remote_Digital


MiPro_mic_Viola
TAGI: profesjonalny cyfrowy system bezprzewodowy, jaki system bezprzewodowy kupić na konferencje, cyfrowy czy analogowy, jaki system bezprzewodowy jest lepszy cyfrowy czy analogowy, MiPro ACT-828 test, podwójny cyfrowy odbiornik bezprzewodowy, cyfrowy system bezprzewodowy o dużym zasięgu, MiPro ACT-828 cena

Reklama
Reklama